Moritz Traube

Moritz Traube
Narození12. února 1826
Ratiboř
Úmrtí28. června 1894 (ve věku 68 let)
Berlín
Alma materHumboldtova univerzita
Povoláníchemik a biochemik
Nábož. vyznáníjudaismus
DětiHermann Traube
Wilhelm Traube
PříbuzníLudwig Traube (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moritz Traube (12. února 1826 Ratiboř28. června 1894 Berlín) byl německý biochemik, který poprvé navrhl použití chloru při dezinfekci pitné vody.

Moritz Traube se narodil do židovské rodiny 12. února 1826 ve slezské Ratiboři, kde v 16 letech absolvoval gymnázium. V roce 1842 začal, na doporučení svého staršího bratra Ludwiga, studovat chemii na berlínské univerzitě. O dva roky později se přestěhoval do Gießenu, kde navštěvoval lekce logiky a botaniky. V roce 1845 se vrátil zpět do Berlína, kde v roce 1847 získal doktorát.

V roce 1849 zemřel na cukrovku jeho bratr, který měl převzít po otci vinařství, a Moritz byl nucen se do rodné Ratiboře vrátit. Na půdě svého domu si zařídil skromnou laboratoř, kde prováděl svoje fyzikální a chemické pokusy. Vedl si velmi dobře i jako obchodník s vínem a štědře dotoval místní gymnázium.

V roce 1866 se Moritz Traube přestěhoval do Vratislavi, kde nejdříve pracoval po různých laboratořích, ale postupně si zařídil svoji vlastní. Stále však vedl obchod s vínem, především s maďarským – jedním z jeho zákazníků byl i Otto von Bismarck.

V roce 1891 se přestěhoval, již jako nemocný, zpět do Berlína. 28. června 1894 zemřel a je pohřben na hřbitově v Lichtenbergu.

Moritz Traube byl mladším bratrem Ludwiga Traubeho, zakladatele německé experimentální patologie. Moritz měl s Berthou Moll z Lešna (sňatek v roce 1855) dva syny – biochemika Wilhelma a mineraloga Hermanna, a tři dcery.


Developed by StudentB